• Death Wish V: The Face of Death

    Death Wish V: The Face of Death

    ★★

    Charles Bronson's face matches the title.

  • Death Wish 3

    Death Wish 3

    ★★★½

    THIS FILM IS INSANE

  • Death Wish II

    Death Wish II

    ★★★

    Beanie Bronson.

  • Death Wish

    Death Wish

    ★★★½

    Paul Kersey Kills 101 people throughout the five DEATH WISH movies and that means Charles Bronson in average kills morw people than Jason Voorhees and Michael Myers. Absolute madman, but luckily he's on our side!

  • The Venus Effect

    The Venus Effect

    ★★★

    A part of the genre now known as pussymovie.

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    The greatest tragedy of Wes Craven's career was that his everlasting wish was to prove himself outside of horror. A chance he never really got (other than a Meryl Streep movie that shall not be named here). But somehow this nice man turned his greatest sadness into his biggest advantage: Hell, if you only want my horror movies, I'll push the boundaries of what a horror movie can even be. Not once, not twice, maybe three or four times! NEW…

  • Centervagt

    Centervagt

    Worst thing to come out of the Corona pandemic.

  • Sisters

    Sisters

    ★★★★

    Nobody makes films like Brian De Palma and while SISTERS (1973) have all the obvious references of Hitchcock, there's probably no movie out there alike. There's simply bo greater joy than watching a De Palma movie, and you have to emphasize movie. He's so playful with every scene whether it's a suspenseful nine minutes split screen sequence, or cheeky black-and-white flashbacks. He'll do anything to make his work look great, make you wonder, look twice and stick with you forever. Goddamn I love that man's flavour!

  • Laura

    Laura

    ★★★★

    Came for Vincent Price, stayed for Laura. A melodramatic film noir that reminiscens gothic horror and Sherlock Holmes-esque murder mysterie. Great love, great tragedy and all in all a great film.

  • Ace in the Hole

    Ace in the Hole

    ★★★★

    Newspaper noir is my kink.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★

    If there ever was a movie designed specifically not for me TICK.. TICK.. BOOM! (2021) is it. I'm going to be in the minority on this one, but there's no greater sin than a musical without good music, and this is about as bland and boring as it gets. Sure there's a nice story about struggling artists and Lin-Manual Miranda rigtfully demands the respect of Jonathan Larson, who I now after two hours of acquaintance, is convinced was a nice…

  • Angel Face

    Angel Face

    ★★★★

    Jean Simmons could drive me off a cliff and I would still love her.