Mikko has logged 303 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Feels

The Feels

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Splendor

Splendor

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Helsinki Mansplaining Massacre

Helsinki Mansplaining Massacre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marshall

Marshall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Safari

Safari

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Distant Barking of Dogs

The Distant Barking of Dogs

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gemini

Gemini

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Cannibal Club

The Cannibal Club

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Searching for Ingmar Bergman

Searching for Ingmar Bergman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Butterflies

Butterflies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★½
Edit this entry  
27
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Relaxer

Relaxer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lifechanger

Lifechanger

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Collector

The Collector

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry