Mikko has logged 42 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ayka

Ayka

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whitney

Whitney

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dogman

Dogman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
At War

At War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Tiger

The Tiger

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Girl

Girl

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arctic

Arctic

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Leto

Leto

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Donbass

Donbass

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Future Is Not What It Used to Be

The Future Is Not What It Used to Be

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Subject

The Subject

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry