Mikko has logged 331 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
GUO4

GUO4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
T-Men

T-Men

1947
×
★★½
Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quiet City

Quiet City

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
24
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sid & Judy

Sid & Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Orpheus (Outtakes)

Orpheus (Outtakes)

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Palace of Silents

Palace of Silents

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Edit this entry  
11
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Onnelliset leikit

Onnelliset leikit

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Celebration

Celebration

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bliss

Bliss

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2019: After the Fall of New York

2019: After the Fall of New York

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
The El Duce Tapes

The El Duce Tapes

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Mope

Mope

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fingers

Fingers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Missing

A Girl Missing

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Liberté

Liberté

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry