RSS feed for Milan

Milan has logged 202 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Snow Flower and the Secret Fan

Snow Flower and the Secret Fan

2011
×
★★
Edit this entry  
24
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Red State

Red State

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★
Edit this entry  
20
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
The Flowers of War

The Flowers of War

2011
×
★½
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Edit this entry  
13
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★
Edit this entry  
12
War Horse

War Horse

2011
×
★★
Edit this entry  
11
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★
Edit this entry  
02
Even the Rain

Even the Rain

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bad 25

Bad 25

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
El Bulli: Cooking in Progress

El Bulli: Cooking in Progress

2011
×
★★
Edit this entry  
24
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Edit this entry  
23
Skeem

Skeem

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
The Saint

The Saint

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
Argo

Argo

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
Leon: The Professional

Leon: The Professional

1994
×
★★
Edit this entry  
05
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry