Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rojo

Rojo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clandestine Childhood

Clandestine Childhood

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Paramedic

The Paramedic

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria

Euphoria

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry