Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Old Father

Old Father

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Edit this entry  
24
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
24
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The Program

The Program

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
12
Bread

Bread

2020
×
Edit this entry  
10
Kiki

Kiki

2016
×
Edit this entry  
10
Me and Kaminski

Me and Kaminski

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Escape

The Escape

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Rabbit Is Me

The Rabbit Is Me

1965
×
Edit this entry  
09
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
Edit this entry  
08
The Photographer of Mauthausen

The Photographer of Mauthausen

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
Edit this entry  
05
Athlete A

Athlete A

2020
×
Edit this entry  
04
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
07
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
01
Mr. Long

Mr. Long

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Intruder

The Intruder

1962
×
★★★½
Edit this entry  
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
Edit this entry  
26
Jack

Jack

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
All Eyez on Me

All Eyez on Me

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Time Share

Time Share

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Chatterley

Lady Chatterley

2006
×
★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spy

The Spy

2019
×
★★★★
Edit this entry