• Happy Old Year

    Happy Old Year

    ★★★★

    como doeu ver ela jogando no lixo uma olympus stylus perfeitamente usável

  • The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★½

    i would sell my soul to the devil 10 times if i could look like emily alyn lind

  • Into the Woods

    Into the Woods

    ★★★★½

    truly one of the best pieces of art ever created. so funny, so smart, such a beautiful tale of generational trauma, grief, growing pains and life. stephen sondheim was a genius.

  • Scream 3

    Scream 3

    ★★★½

    the world needs a parker posey renaissance

  • Nadja in Paris

    Nadja in Paris

    Close my eyes, fantasize
    Three clicks, and I'm home
    When I get back I'll lay around
    And I'll get up and lay back down
    Romanticize a quiet life
    There's no place like my room

  • Mistress America

    Mistress America

    ★★★★★

    lola kirke is jemima kirke for girls whose lena durnham is greta gerwig

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    i relate to diana because i also like les mis and fast food

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★

    this is a movie about the man who created my favorite thing in the entire universe so don't expect an objective, non-biased opinion coming from me.
    i really really really love this. i don't think lin-manuel miranda's directing is flawless by any means but there's no denying that the man knows broadway and musicals and i believe he really gave his all in this film. it really is a love letter to, not only jonathan larson, but theater. I loved…

  • V/H/S

    V/H/S

    ★½

    a bunch of male directors using social commentary on misogyny as an excuse to repeatedly show nudity, sexual assault, abuse and violence against women. ti west's short film was the least guilty of this but it was still kinda dumb and poorly executed. i really dig found footage and had decently high hopes so that was disappointing.

  • It

    It

    ★★★★★

    é o melhor filme do mundo mesmo

  • House of 1000 Corpses

    House of 1000 Corpses

    ★★★½

    ultimately too messy for me, but i do like the gore and the practical effects - also super immersive movie, had to pause it like 40 minutes in to go out and run some errands and was paranoid and scared that a family of serial killers was gonna kidnap me. cool way to kick off the month.

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    this is honestly fine, I definitely didn't hate it as much as I thought I would.

    I had a Dear Evan Hansen phase when I was like 17 which, of course I did. like I was a lonely depressed teenager who had to take medication to function so yeah, I felt seen or something. Watching this as a 22-year-old I can see it's a bit silly and maybe untasteful even, but honestly it isn't that bad. I still like most…