Highest rated films

  • It

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Harry Styles: Behind the Album

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★½

  • Black Mirror: Black Museum

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • The Polar Express

    ★★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★★

  • Mistress America

    ★★★★★

  • Rent

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 307 Films watched
  • 25.6 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Jan 1

Most Watched

Captain Fantastic

3 times

Mistress America

3 times

The Last Five Years

3 times

22 Jump Street

twice

Notting Hill

twice

Last Film

Black Mirror: Black Museum

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
149 films
Comedy
144 films
Romance
80 films
Horror
51 films
Thriller
47 films
Adventure
41 films
Family
35 films
Mystery
33 films
Fantasy
31 films
Sci Fi
30 films
USA
277 films
UK
48 films
France
18 films
Brazil
15 films
Canada
13 films
Germany
10 films
Australia
8 films
Ireland
5 films
Spain
4 films
Japan
4 films
English
297 films
French
30 films
German
16 films
Spanish
15 films
Portuguese
12 films
Russian
11 films
Japanese
4 films
Italian
4 films
Esperanto
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 139 Added 455

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

milena’s most liked review

Just Like Heaven

Just Like Heaven

★★★★½

i would die for young mark ruffalo

More reviews

milena’s most liked list

(500) Days of Summer
10 Years
About Time

simple and real movies about life

there's something about this kind of film that makes me enjoy my normal life a little more and gives me hope somehow??? idk

More lists

Highs and lows

Highest Average

Harry Styles: Behind the Album
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

It's a Fairy!
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Growing Up and Other Lies
Average weighted rating:

2.5

Films milena watched in 2017

  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: Crocodile
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: USS Callister
  • Doctor Who: Twice Upon a Time
  • The Polar Express
  • The Flight Before Christmas
  • Unaccompanied Minors
  • Call Me by Your Name
  • Better Watch Out
  • Black Christmas
  • Billy Star
  • Krampus
  • Bad Santa
  • 22 Jump Street
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Black Mirror: White Christmas
  • Scrooged
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Family Stone
  • Love the Coopers
  • Wonder
  • Home for the Holidays
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Eloise at Christmastime
  • mother!
  • Little Women
  • Office Christmas Party
  • Happy Christmas
  • The Nightmare Before Christmas
  • A Very Murray Christmas
  • The Holiday
  • It's a Wonderful Life
  • Home Again
  • Lars and the Real Girl
  • Song to Song
  • Blue Valentine
  • The Big Wedding
  • The Nice Guys
  • 50/50
  • The Princess Diaries
  • Date Night
  • The Incredibles
  • The Bling Ring
  • Captain Fantastic
  • Maid in Manhattan
  • Paul
  • Uptown Girls
  • Jawbreaker
  • Between Us
  • Riding in Cars with Boys
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • Up in the Air
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Every Christmas Has a Story
  • Spotlight
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Margot at the Wedding
  • Mistress America
  • Ingrid Goes West
  • Elizabethtown
  • Friday
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The World's End
  • Casting JonBenet
  • Final Destination 3
  • The Ring Two
  • Demi Lovato: Simply Complicated
  • Passengers
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Anaconda
  • The Strangers
  • It Follows
  • The Beguiled
  • Freddy vs. Jason
  • Funny Games
  • Don't
  • Shaun of the Dead
  • The Others
  • Psycho
  • The Addams Family
  • Hairspray
  • Richard Linklater: Dream Is Destiny
  • Zodiac
  • Babel
  • Young & Beautiful
  • Mysterious Skin
  • Mother's Day
  • Baby Driver
  • Final Destination 2
  • It
  • Picture Perfect
  • Die Hard
  • One Day
  • The Sisterhood of the Traveling Pants 2
  • Notting Hill
  • The Last Five Years
  • Music and Lyrics
  • Bruce Almighty
  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
  • Titanic
  • Monster House
  • Friday the 13th
  • The Witch
  • The Slumber Party Massacre
  • Ruby Sparks
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Dunkirk
  • Sully
  • Sleeping with Other People
  • Enemy
  • 20th Century Women
  • Sunshine Cleaning
  • The Shallows
  • City of God
  • Shutter Island
  • Fantastic Mr. Fox
  • Trash
  • Everybody Wants Some!!
  • Pride
  • A Single Man
  • Adventureland
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • Memento
  • The Avengers
  • The Incredible Hulk
  • 7 Days in Hell
  • Tour de Pharmacy
  • The Hand that Rocks the Cradle
  • Captain America: Civil War
  • Final Destination
  • Iron Man 2
  • Newsies
  • I Love You, Man
  • Beauty and the Beast
  • Iron Man
  • Cast Away
  • White Girl
  • Okja
  • Enchanted
  • My Mom is a Character 2
  • From Beginning to End
  • Case 39
  • Nanny McPhee
  • Beetlejuice
  • Maleficent
  • Hot Rod
  • Love Actually
  • Breaking the Taboo
  • Maggie's Plan
  • Stand by Me
  • Palo Alto
  • Good Will Hunting
  • They Came Together
  • Bridget Jones's Baby
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • Tower Heist
  • Bridget Jones's Diary
  • Down with Love
  • Leap Year
  • Stranger Than Fiction
  • Deadpool
  • Doubt
  • The Jungle Book
  • Pride & Prejudice
  • The Truman Show
  • Kingsman: The Secret Service
  • Brother Bear
  • What's Your Number?
  • Like Crazy
  • Green Room
  • Star Trek Beyond
  • Lost in Translation
  • Airplane!
  • Rent
  • Across the Universe
  • Dazed and Confused
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Wonder Woman
  • Gremlins
  • Pineapple Express
  • Notting Hill
  • The Edge of Seventeen
  • Raw
  • Short Term 12
  • Ratter
  • The Craft
  • A Nightmare on Elm Street
  • While We're Young
  • You've Got Mail
  • The Babadook
  • Magic in the Moonlight
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Just Like Heaven
  • Two Weeks Notice
  • Confessions of a Shopaholic
  • Drinking Buddies
  • Scooby-Doo
  • Garfield

See all 307

World map

Highly rated films milena is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Newsies
  • I Dream in Another Language
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more