Highest rated films

  • Spencer

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★½

  • The Humans

    ★★★★½

  • Maid

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • It

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Clerks

    ★★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

  • Mistress America

    ★★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Boyfriends and Girlfriends

    ★★★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Playing

    ★★★★★

  • Rent: Filmed Live on Broadway

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 279 Films watched
  • 23.2 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

The Last Picture Show

Jan 1

Most Watched

All Too Well: The Short Film

5 times

Middleditch & Schwartz

3 times

In the Heights

3 times

Bo Burnham: Inside

twice

Shiva Baby

twice

Last Film

Lulli

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
137 films
Comedy
110 films
Horror
70 films
Romance
55 films
Thriller
54 films
Mystery
41 films
Crime
27 films
Fantasy
18 films
Adventure
15 films
Documentary
15 films
USA
204 films
UK
32 films
France
31 films
Canada
14 films
Brazil
12 films
Germany
6 films
Sweden
6 films
Italy
5 films
Spain
5 films
Japan
5 films
English
232 films
French
34 films
Spanish
27 films
Portuguese
13 films
Italian
10 films
German
8 films
Japanese
7 films
Latin
5 films
Chinese
5 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 148 Added 506

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

milena’s most liked review

Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

★★★★½

so good it triggered my clinical depression

More reviews

milena’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Folklore: The Long Pond Studio Sessions
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Dear Evan Hansen
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

A Love Story
Average weighted rating:

3.7

Films milena watched in 2021

  • Lulli
  • Uncut Gems
  • Encanto
  • Eighth Grade
  • Scream
  • Don't Look Up
  • Scenes from a Marriage
  • Better Watch Out
  • Black Christmas
  • Rent: Filmed Live on Broadway
  • Nadja in Paris
  • All Too Well: The Short Film
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Long Day Closes
  • The Hating Game
  • My Neighbor Totoro
  • Holiday
  • Silent Night, Deadly Night
  • Silent Night
  • My Night at Maud's
  • SubUrbia
  • Listen Up Philip
  • Mistress America
  • The Humans
  • Spencer
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Saw II
  • Seth Meyers: Lobby Baby
  • The Celebration
  • Last Night in Soho
  • tick, tick...BOOM!
  • Maid
  • The Killing of a Sacred Deer
  • V/H/S
  • All Too Well: The Short Film
  • Inherent Vice
  • All Too Well: The Short Film
  • All Too Well: The Short Film
  • All Too Well: The Short Film
  • Lamb
  • Eternals
  • Midsommar
  • Beautiful Boy
  • Prom Night
  • Hell House LLC
  • Halloween Kills
  • Life of Pi
  • The Witches of Eastwick
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • The Fly
  • Cult of Chucky
  • Curse of Chucky
  • Seed of Chucky
  • Bride of Chucky
  • Dune
  • Demons
  • Child's Play 3
  • Hellraiser
  • The Amityville Horror
  • Titane
  • Serial Mom
  • The Guest
  • The Hills Have Eyes
  • The Gate
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • The 'Burbs
  • The Night House
  • It Chapter Two
  • It
  • Malignant
  • Child's Play 2
  • Creature from the Black Lagoon
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Idle Hands
  • Dolls
  • The Bad Seed
  • House of 1000 Corpses
  • Midnight Mass
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • The Stepford Wives
  • Dear Evan Hansen
  • The Boy Who Killed My Parents
  • The Girl Who Killed Her Parents
  • Blue Jay
  • Reservoir Dogs
  • Old
  • Carrie
  • Candyman
  • Vampires vs. the Bronx
  • As Above, So Below
  • Clerks
  • [REC]
  • The 400 Blows
  • Flashdance
  • Lovesong
  • The Dark Knight
  • The Big Sick
  • The Dreamers
  • Repulsion
  • Something Wild
  • King Kong
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Life Partners
  • My Bloody Valentine
  • Desperately Seeking Susan
  • Some Like It Hot
  • A Rainy Day in New York
  • Fighting with My Family
  • Bringing Up Baby
  • CODA
  • Y Tu Mamá También
  • Friday the 13th Part III
  • Fantastic Planet
  • Middleditch & Schwartz
  • 3 Women
  • Three Identical Strangers
  • The Last Letter From Your Lover
  • She Dies Tomorrow
  • Persona
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Zola
  • Buffaloed
  • Lake Mungo
  • Fear Street: 1666
  • Loki
  • Clueless
  • Black Widow
  • Paddington
  • A League of Their Own
  • Deep Red
  • Columbus
  • Fear Street: 1978
  • Claire's Knee
  • Wendy and Lucy
  • The Stanford Prison Experiment
  • A Quiet Place Part II
  • Fear Street: 1994
  • Blood and Black Lace
  • The Daytrippers
  • Happythankyoumoreplease
  • May
  • Basic Sanitation: The Movie
  • Landline
  • Love in the Afternoon
  • Mare of Easttown
  • Sidewalls
  • Cursed
  • Me Sinto Bem com Você
  • Luca
  • Carnival of Souls
  • The Best Things in the World
  • In the Heights
  • Obvious Child
  • Mr. Roosevelt
  • Rough Night
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • 101 Dalmatians
  • Bo Burnham: Inside
  • Peppermint Soda
  • O Caso Evandro
  • The Pleasure of Love in Iran
  • The Faculty
  • She's All That
  • Cruella
  • Bo Burnham: Inside
  • Playing
  • Instant Family
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Friends: The Reunion
  • Election
  • Drive
  • The Little Shop of Horrors
  • Batman Begins
  • Together Together
  • Black Panthers
  • Pauline at the Beach
  • Antoine and Colette
  • The Color Wheel
  • A Love Story
  • Charade
  • The Woman in the Window
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Mainstream
  • A Good Marriage
  • The Godfather: Part II
  • Baghead
  • The Pleasure of Being Robbed
  • The Way Way Back
  • The Aviator's Wife
  • Happy-Go-Lucky
  • Twelve Monkeys
  • Hannah Takes the Stairs
  • Fargo
  • Ham on Rye
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • In the Heights
  • You've Got Beautiful Stairs, You Know...
  • Unsane
  • The Fiancés of Macdonald Bridge
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Full Moon in Paris
  • Brief Encounter
  • This Is the End

See all 279

World map

Highly rated films milena is yet to see

  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles
  • Mass
  • Boiling Point
  • Romeo & Juliet

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more