miles_97 has logged 45 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Rampage

Rampage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Imperial Dreams

Imperial Dreams

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry