RSS feed for Miles
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Edit this entry  
18
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening

Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cautionary Tales

Cautionary Tales

2016
×
★★
Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eagles Are Turning People Into Horses

Eagles Are Turning People Into Horses

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Afternoon Class

Afternoon Class

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry