RSS feed for Miles
  • I, Daniel Blake

    ★★★½

  • Pelé: Birth of a Legend

  • Captain America: Civil War

  • Sausage Party

  • The Late Show - A Short Film By Spike Jonze

    ★★½

  • Zootopia

    ★★★½

  • Tickled

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Point Break

  • Creed

    ★★★★

  • Adventure Time: Stakes

    ★★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared 5

  • Modern Educayshun

    ½

  • Afternoon Class

    ★★★½

  • Steve Jobs

    ★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • Room

    ★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Irrational Man

    ★★★

  • Stutterer

    ★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★½

  • The Little Prince

    ★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

  • Everything in This Dream

  • Don't Hug Me I'm Scared 4

  • King Candy

    ★★★

  • Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

    ★★★½

  • McFarland, USA

    ★★½

  • 45 Years

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Unedited Footage of a Bear

    ★★★

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★

  • Selma

  • Over the Garden Wall

    ★★★★½

  • Don't Hug Me I'm Scared 3

  • Interstellar

  • Big Hero 6

  • John Wick

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Boxtrolls

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • The Giver

    ★½

  • Guardians of the Galaxy

  • Wire Cutters

    ★★★

  • 365

  • Feast

    ★★★½

  • Force Majeure

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

  • The Amazing Spider-Man 2

  • Divergent

  • Captain America: The Winter Soldier

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Obvious Child

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Don't Hug Me I'm Scared 2: TIME

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Frozen

  • Castello Cavalcanti

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★