RSS feed for Miles
  • Mad Max 2

    ★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★

  • Ordinary People

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Coal Miner's Daughter

    ★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Mad Max

    ★★½

  • Autumn Sonata

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • That Obscure Object of Desire

    ★★★★

  • Star Wars

  • Annie Hall

    ★★★½

  • The Ascent

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★

  • Network

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Let's Do It Again

    ½

  • Mirror

    ★★★½

  • The Conversation

    ★★★½

  • Badlands

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • High School

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Alphabet

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • PlayTime

    ★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★

  • The Snails

    ★★★

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★½

  • Charade

    ★★★½

  • The Exterminating Angel

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Good Morning

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★½

  • 12 Angry Men

  • A Man Escaped

    ★★★½

  • The Red Balloon

    ★★★★

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★½

  • Tom and Jerry in the Hollywood Bowl

    ★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★½

  • The Little Orphan

    ★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • Kitty Foiled

    ★★★½

  • Salt Water Tabby

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Mouse

    ★★★½

  • The Cat Concerto

    ★★★★

  • Cat Fishin'

    ★★★

  • Solid Serenade

    ★★★★

  • Trap Happy

    ★★★½

  • Tee for Two

    ★★★½

  • Mouse in Manhattan

    ★★★½

  • The Million Dollar Cat

    ★★★

  • The Zoot Cat

    ★★★★

  • The Yankee Doodle Mouse

    ★★★½

  • The Bowling Alley-Cat

    ★★½

  • Casablanca

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • A Colour Box

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★