Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Edit this entry  
26
Riddick

Riddick

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Primal

Primal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King's Man

The King's Man

2021
×
Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mangrove

Mangrove

2020
×
Edit this entry  
13
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
Edit this entry  
13
The Climb

The Climb

2019
×
Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
Fandango

Fandango

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Falcon and the Snowman

The Falcon and the Snowman

1985
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
That's Dancing!

That's Dancing!

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The New Kids

The New Kids

1985
×
Read the review Edit this entry  
04
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
04
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
Read the review Edit this entry  
03
The Devils

The Devils

1971
×
Read the review Edit this entry  
03
Avenging Angel

Avenging Angel

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Too Scared to Scream

Too Scared to Scream

1985
×
Edit this entry  
02
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
Edit this entry  
01
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
300

300

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
30
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rover

The Rover

2014
×
Edit this entry  
28
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Edit this entry