RSS feed for Eric

Eric has logged 172 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Results

Results

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry