RSS feed for Eric
  • Driving Miss Daisy

    Driving Miss Daisy

    ★½

    Exceptionally boring. It turns out that watching a film about a relationship where that relationship is governed and grounded by a completely antiquated and outdated view of racial politics makes for a completely dull movie. It doesn’t even have the bare minimum of an actual plot structure like Green Book does in order to keep some sense of momentum. At the end decades have passed and yet there’s no sense of that at all. 

    Tandy in one of the worst…

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★½

    Made marmalade and watched Paddington with my family and let me tell you that was a very on-brand and very pleasant night

  • The Fast and the Furious

    The Fast and the Furious

    ★★★½

    I’ve always loved Vin Diesel. I mean he’s absolutely beyond beautiful in this, one of the sexiest men of all time, but he has such an interesting face and presence. And this film shows that off perfectly. There’s a moment here when Brian calls the cops to get a medical evacuation for Vince, revealing to Toretto that he’s a cop. Vin plays it perfectly- he looks genuinely betrayed but also broken inside that this guy he’s beginning to open to…

  • Stuber

    Stuber

    ★★★

    Kinda hard to overstate how nice it is just to watch a comedy movie shot on location in Los Angeles with a real DP. Amazing in 2019 that we can be blown away just by watching a solid enough mid-budget comedy flick but that’s where we’re at with all these overblown unnecessary studio mandated blockbuster flicks like the new The Lion King and that Shaft rebootmake. And this is continued assurance in my ongoing long-standing love affair with Kumail Nanjiani.…

  • The Green Mile

    The Green Mile

    ★★★½

    There’s a certain classicism to this movie that’s really unmatched. It lacks Shawshank’s narrative and thematic propulsion, but this is much more of a Stephen King adaptation- magic mixed with remembrance of a period setting, this feels like something he wrote. Darabont’s talent here is elevating the schmaltz and saccharine feeling of the first two-thirds to the elemental nature of the last half hour or so. Of course Hanks and Duncan help tremendously, but basically everything here in the final…

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Quite simply one of the greatest achievements of humankind

  • Mission: Impossible III

    Mission: Impossible III

    ★★★½

    The only good film noted writers/directors Roberto Orci and Alex Kurtzmann ever wrote (alongside the 2009 Trek). My hottest take is that this sort of brutal masculine setpiece-based but (largely) character-driven film is the clear and direct predecessor to The Dark Knight where it was ironed-out and perfected (it’s even got a highway attack scene halfway through). Hoffman elevates this in the same way Ledger does Batman but man Fishburne, Crudup, and Rhames spin gold out of supporting characters in…

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    Don’t let college ruin you.

    I love how focused this is on its main character’s interior feelings. A lot of that is due to the strength of the script but it’s also due to Wilde’s direction. She makes so many good decisions visually and aurally to bring this story to life. One thing I like is how the first 10 or so minutes of this just drops you into a high school setting which basically screams at you with bizarro…

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★

    Indisputably a perfectly-directed movie and a really well-fashioned screenplay. I point towards The Last Jedi as something I call an "essay film" within the blockbuster realm- basically when each moment and theme hinges upon making a single point. In The Last Jedi it is about the importance and worth of being a part of the rebellion, even when hope seems gone. With Spider-Man 2, it's about the importance of heroism even when it forces us to give up on our…

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    Not quite the narrative bullet that Homecoming is but still a total charmer, and oddly one of the if not the best comedy of the year. 

    Zendaya, Cobie Smulders, Jake Gyllenhaal and Tom Holland my bi heart was exploding the whole time!

  • Midsommar

    Midsommar

    The first 10-15 minutes of this (before the title drop) are aces and really incredible filmmaking.

    The rest? No thanks!

    But based off Hereditary and those opening minutes Aster is a promising and interesting director whomst  I’m interested in seeing develop

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★½

    A pretty definitive showcase of how a good to great director can elevate a solid enough premise into a real charmer. Also the lead is great! And Lily James is really awesome! Fun movie