2017

Eric Dekowski Eric Dekowski’s year in review

Eric’s highest rated films

  • An Autumn Afternoon

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • The Fountain

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★★

  • The Fog

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 601 Films watched
  • 50.1 Average per month
  • 11.6 Average per week

Milestones

First Film

Ikiru

Jan 1

Most Watched

Lady Bird

4 times

Blade Runner 2049

4 times

Unbreakable

4 times

Last Film

An Autumn Afternoon

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
252 films
Thriller
182 films
Horror
137 films
Action
132 films
Comedy
103 films
Mystery
101 films
Sci Fi
95 films
Crime
93 films
Adventure
76 films
Romance
66 films
USA
457 films
UK
69 films
France
42 films
Canada
40 films
Germany
38 films
Japan
33 films
Austria
12 films
Italy
12 films
Australia
11 films
Belgium
7 films
English
540 films
French
56 films
Spanish
45 films
Japanese
35 films
Italian
28 films
German
25 films
Russian
19 films
Chinese
15 films
Cantonese
8 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 80 Added 872

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Eric’s most liked review

Blade Runner 2049

★★★★★

Probably my favorite thing about this film is that you can so clearly feel its influences (2000s Spielberg, the original Blade Runner, Ghost in the Shell, Denis' Enemy) while also seeing it forge new ground- it's told in such a slowly expanding, mystifying way that its interesting, clever themes stand…

More reviews

Eric’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Odysseus in Ithaca

Films watched in 2017

  • An Autumn Afternoon
  • Call Me by Your Name
  • Hannibal
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Pitch Perfect 3
  • The Shape of Water
  • Eyes Wide Shut
  • The Polar Express
  • Elf
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Wonder
  • Boat Leaving the Port
  • Titanic
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Last Flag Flying
  • The Disaster Artist
  • The Wind Rises
  • The Fountain
  • The Duellists
  • Ocean's Eleven
  • Lady Bird
  • Krampus
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Lady Bird
  • The Iron Giant
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Coco
  • Lady Bird
  • Ghost World
  • Lady Bird
  • Scary Movie
  • The Terminal
  • From Russia with Love
  • Justice League
  • Along Came a Spider
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Daddy's Home 2
  • I, Robot
  • Murder on the Orient Express
  • Dr. No
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Total Recall
  • Silent Hill
  • Blue Steel
  • The Bye Bye Man
  • RoboCop
  • A Bad Moms Christmas
  • The Hurt Locker
  • The Fog
  • The Florida Project
  • Thor: Ragnarok
  • The Midnight Meat Train
  • The Sixth Sense
  • Suburbicon
  • Jigsaw
  • Ingrid Goes West
  • The Mountain Between Us
  • Only the Brave
  • Columbus
  • The Snowman
  • Blade Runner 2049
  • The Babysitter
  • The Lone Ranger
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • A Brighter Summer Day
  • The Secret Garden
  • Happy Death Day
  • Rashomon
  • The Curse of the Cat People
  • Spielberg
  • Battle of the Sexes
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner 2049
  • Girls Trip
  • The Terrorizers
  • Gerald's Game
  • Flatliners
  • Halloween II
  • Halloween
  • La Notte
  • Certain Women
  • Paris Can Wait
  • Friend Request
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Brad's Status
  • Stronger
  • The Lego Ninjago Movie
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Snow Steam Iron
  • The Book of Henry
  • The Band Wagon
  • Strike
  • The Thomas Crown Affair
  • The Day He Arrives
  • mother!
  • Zabriskie Point
  • Blow-Up
  • Certified Copy
  • The Toolbox Murders
  • Twixt
  • Empire of the Sun
  • Mortuary
  • Cure
  • Retribution
  • Batman Returns
  • Home Again
  • The Devil Wears Prada
  • It
  • The Truman Show
  • Wind River
  • Trading Places
  • Red Desert
  • Djinn
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Toolbox Murders
  • Unbreakable
  • Double Play: James Benning and Richard Linklater
  • Windows
  • Hubert Bals Handshake
  • Making a Splash
  • Zodiac
  • Breathless
  • Superbad
  • Million Dollar Baby
  • Death Note
  • Ocean's Twelve
  • Logan Lucky
  • The Social Network
  • Logan Lucky
  • Good Time
  • Logan Lucky
  • The Disappointments Room
  • Evening Glow Over
  • The Green Ray
  • Nomad's Land
  • Image in-but-not-of Itself (cum ipsa absentia)
  • Puce Moment
  • Carrie
  • Vertigo
  • Speed Racer
  • Drill
  • Peeping Tom
  • Don't Look Now
  • The Limey
  • The Pillow Book
  • American Graffiti
  • The Big Sick
  • Minnie and Moskowitz
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Annabelle: Creation
  • Mortal Kombat
  • The Edge of Seventeen
  • The Emoji Movie
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Darjeeling Limited
  • Orphan
  • Liberal Arts
  • L.A. Confidential
  • The Number 23
  • House of Wax
  • War of the Worlds
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Happening
  • Duck Dodgers in the 24½th Century
  • Minority Report
  • Detroit
  • Bottle Rocket
  • Midnight in Paris
  • She's Funny That Way
  • The Dark Tower
  • The Devil's Rejects
  • Dunkirk
  • Whip It
  • House of 1000 Corpses
  • Greenberg
  • Secret Window
  • Person to Person
  • 31
  • Song to Song
  • The Void
  • The Lords of Salem
  • The Informant!
  • Dreamcatcher
  • Christine
  • Atomic Blonde
  • Kick-Ass 2
  • What If
  • The Pink Panther
  • All That Heaven Allows
  • The Magnificent Ambersons
  • I Know Who Killed Me
  • River of Grass
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Taipei Story
  • Dreamcatcher

See all 601

Highly rated films Eric missed

  • Falsettos: Live from Lincoln Center
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Faces Places
  • Night Is Short, Walk on Girl

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more