RSS feed for Miles

Miles has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Theo Von: No Offense

Theo Von: No Offense

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
Read the review Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chris D'Elia: No Pain

Chris D'Elia: No Pain

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Small Change

Small Change

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
07
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Les Enfants Terribles

Les Enfants Terribles

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
24 Hours in the Life of a Clown

24 Hours in the Life of a Clown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry