RSS feed for Miles

Miles has logged 36 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Journeys Into Mystic Time: One Two Three

Four Journeys Into Mystic Time: One Two Three

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry