Sort by

Milez has logged 45 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parkland

Parkland

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adore

Adore

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
As Cool as I Am

As Cool as I Am

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dream House

Dream House

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Lootera

Lootera

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry