Milez has logged 37 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl on the Bridge

The Girl on the Bridge

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Blush

Blush

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Bhag Jayegi

Happy Bhag Jayegi

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Voice Male

Voice Male

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
M.S. Dhoni: The Untold Story

M.S. Dhoni: The Untold Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry