Sort by

Milez has logged 69 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
India Song

India Song

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
Edit this entry  
16
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aloha

Aloha

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Wish

A Simple Wish

1997
×
Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★½
Read the review Edit this entry