Milez has logged 47 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Demeanors

Demeanors

2017
×
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bareilly Ki Barfi

Bareilly Ki Barfi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toilet: A Love Story

Toilet: A Love Story

2017
×
Edit this entry  
15
Suzanne

Suzanne

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shark Lake

Shark Lake

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Supermodel Acting Class

Supermodel Acting Class

2013
×
Edit this entry  
08
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Our Love Story

Our Love Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sugar

Sugar

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Equals

Equals

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry