Sort by

PJG has logged 171 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read prior review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read prior review Edit this entry  
20
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Leap Year

Leap Year

2010
×
Edit this entry  
13
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
Edit this entry  
04
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Edit this entry  
12
Firecrackers

Firecrackers

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
Read the review Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
Edit this entry  
25
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frankie

Frankie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tremors

Tremors

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry