• Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    must a star wars movie be “good”?

  • Bring the Soul: The Movie

    Bring the Soul: The Movie

    ★★★★★

    i like bts a normal amount

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★★

    annette bening

  • Amadeus

    Amadeus

    ★★★★★

    pretty good but the whole soundtrack was just samples of old music. kinda lazy :/

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★★

    the girls are fighting!

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    power in the theater went out right before the post-credits scene this time to punish me for my hubris. 5 stars

  • First Man

    First Man

    ★★★★

    ‪first man is about GRIEF it is about MASCULINITY but most importantly it is about justin hurwitz BLASTING THE FUCKING SYNTHS WHEN THE EAGLE TOUCHES DOWN ON THE MOON BABY‬

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    as someone who loves doing extreme closeups of actors’ faces when i can’t figure out how to compose shots i really do feel for bradley cooper

  • Life Itself

    Life Itself

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    NEGATIVES:
    - the entire first half
    - oscar isaac
    - fundamental misunderstanding of academia
    - weird casual homophobia
    - mansplaining bob dylan directly to the audience
    - TWO DIFFERENT NARRATORS
    - typo in the subtitles (this matters to me.)
    - exploiting mental illness/suicide for shock value
    - oscar isaac doing a keg stand
    - depressed oscar isaac with a beard ruining my enjoyment of inside llewyn davis by association
    - misogyny
    - like this movie just straight up hates women…

  • Life Itself

    Life Itself

    one of the films of 2018!

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    you know when you check facebook and two weirdos from your high school suddenly have a child? and it’s like.... you two are NOT responsible enough to be in charge of a whole human being but congratulations! it seems like your relationship is working somehow!

    ..you know that morbid fascination?

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★½

    black swan wishes