Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Robinson in Space

Robinson in Space

1997
×
Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Edit this entry  
29
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
24
Shakedown

Shakedown

2018
×
Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
Edit this entry  
08
Pulse

Pulse

2001
×
Edit this entry  
07
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
Edit this entry  
07
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
07
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Edit this entry  
07
The Square

The Square

2017
×
Edit this entry  
05
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Meditation Creativity Peace

Meditation Creativity Peace

2012
×
Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
2:22

2:22

2022
×
Edit this entry  
17
Early Experiments

Early Experiments

1968
×
Edit this entry  
15
Rockers

Rockers

1978
×
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

1989
×
Edit this entry  
10
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Edit this entry  
02
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
That Is the Dawn

That Is the Dawn

1956
×
Edit this entry  
19
What's Wrong With The World

What's Wrong With The World

1996
×
Edit this entry  
16
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Far from Vietnam

Far from Vietnam

1967
×
Edit this entry  
27
The Nodey Process

The Nodey Process

2020
×
Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
Edit this entry  
04
Lesson

Lesson

1987
×
Edit this entry  
29
Everybody in the Place: An Incomplete History of Britain 1984-1992

Everybody in the Place: An Incomplete History of Britain 1984-1992

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
McQueen

McQueen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Everybody in the Place: An Incomplete History of Britain 1984-1992

Everybody in the Place: An Incomplete History of Britain 1984-1992

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Edit this entry  
20
Brightness

Brightness

1987
×
Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★½
Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry