Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Deadly Illusions

Deadly Illusions

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Lawless

Lawless

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★
Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry