Benjamin has logged 150 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Space Jam

Space Jam

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Kathryn Upside Down

Kathryn Upside Down

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gigantic

Gigantic

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Light and the Sufferer

Light and the Sufferer

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Weapons

Weapons

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Similars

The Similars

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
02
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Confession

The Confession

2010
×
★★★★
Edit this entry