millie has logged 29 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waco

Waco

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
How to Fix a Drug Scandal

How to Fix a Drug Scandal

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry