millie has logged 39 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
11
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry