Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fire

Fire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
G-Force

G-Force

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Underdog

Underdog

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
NW

NW

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Swandown

Swandown

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ruben Brandt, Collector

Ruben Brandt, Collector

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
G-Force

G-Force

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry