Sort by

millimillenary has logged 161 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Periodical Effect

Periodical Effect

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Take This Tablet

Take This Tablet

2004
×
Edit this entry  
24
Matrix III

Matrix III

1972
×
Edit this entry  
24
Matrix

Matrix

1971
×
Edit this entry  
23
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Girls at the Carnival

Girls at the Carnival

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Arabesque

Arabesque

1975
×
Read the review Edit this entry  
22
Catalog

Catalog

1961
×
Edit this entry  
22
Y2K: Practical Solutions for Home Preparedness

Y2K: Practical Solutions for Home Preparedness

1999
×
Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
Edit this entry  
02
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghost World

Ghost World

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Junior War

Junior War

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Keyboard Fantasies

Keyboard Fantasies

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry