Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Urge to Kill

The Urge to Kill

1989
×
Edit this entry  
15
Disgusting Spaceworms Eat Everyone!!

Disgusting Spaceworms Eat Everyone!!

1989
×
Read the review Edit this entry  
09
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Slugs

Slugs

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
Edit this entry  
27
The Refrigerator

The Refrigerator

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mainstream

Mainstream

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Final Exam

Final Exam

1981
×
Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
14
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★
Edit this entry  
12
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

2019
×
Edit this entry  
29
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Catfish

Catfish

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Louis Theroux's African Hunting Holiday

Louis Theroux's African Hunting Holiday

2008
×
Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Tickled

Tickled

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Not Quite Hollywood

Not Quite Hollywood

2008
×
Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
Edit this entry  
13
Jason X

Jason X

2001
×
Edit this entry  
04
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
Edit this entry  
18
Help!

Help!

1965
×
Edit this entry  
17
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Read the review Edit this entry  
10
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
07
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
Edit this entry  
05
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Playing Cards

Playing Cards

1896
×
Edit this entry