Sort by

Milo has logged 366 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Divines

Divines

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry