Sort by

Milo has logged 136 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Firestarter

Firestarter

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Screwed Up

All Screwed Up

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca Beats

Casablanca Beats

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaft's Big Score!

Shaft's Big Score!

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Duke

The Duke

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lingui, The Sacred Bonds

Lingui, The Sacred Bonds

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Days of Ptolemy Grey

The Last Days of Ptolemy Grey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yella

Yella

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Who: Legend of the Sea Devils

Doctor Who: Legend of the Sea Devils

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom of the Open

The Phantom of the Open

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moving On

Moving On

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry