MiloGlaister has logged 49 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joy Division

Joy Division

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Billion Dollar Brain

Billion Dollar Brain

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Just One Kid

Just One Kid

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild Style

Wild Style

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Those That, at a Distance, Resemble Another

Those That, at a Distance, Resemble Another

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day Today

The Day Today

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Pond

Black Pond

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry