• Don't Look Up

    ★★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★

  • Diana: The Musical

    ½

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Spencer

    ★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • Free Guy

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★½

  • Old

    ★★½

  • Pig

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Escape Room: Tournament of Champions

    ★½

  • The Tomorrow War

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • Nobody

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Coming 2 America

    ★★

  • Boss Level

    ★★★

  • The Mauritanian

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Little Things

    ★★★

  • News of the World

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Songbird

    ½

  • Love, Weddings & Other Disasters

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Monsters of Man

    ★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★

  • The War with Grandpa

    ★★

  • The New Mutants

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • Greenland

    ★★★

  • The Very Excellent Mr. Dundee

    ★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Capone

    ★★

  • The Hunt

    ★★

  • Mulan

    ★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Way Back

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • The Call of the Wild

    ★★

  • Fantasy Island

    ★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • His House

    ★★★

  • Dolittle

    ★★