James has logged 42 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sahara

Sahara

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Crimes

Dark Crimes

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charly

Charly

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dish

The Dish

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Split Second

Split Second

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Made in Dagenham

Made in Dagenham

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Festival

The Festival

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry