RSS feed for James

James has logged 38 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul Survivors

Soul Survivors

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
½
Read the review Edit this entry  
28
My Super Ex-Girlfriend

My Super Ex-Girlfriend

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bloodwork

Bloodwork

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Teenagers from Outer Space

Teenagers from Outer Space

1959
×
Read the review Edit this entry  
18
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cell

Cell

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hercules

Hercules

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cobbler

The Cobbler

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Animals

Animals

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Alamo

The Alamo

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pay the Ghost

Pay the Ghost

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Buried

Buried

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry