• The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • The Killers

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • Anna and the King of Siam

    ★★★½

  • Gilda

    ★★★★

  • The Spiral Staircase

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Spellbound

    ★★★½

  • And Then There Were None

    ★★★★½

  • Anchors Aweigh

    ★★★½

  • A Tree Grows in Brooklyn

    ★★★½

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★

  • The Three Caballeros

    ★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Going My Way

    ★★★★

  • Lifeboat

    ★★★½

  • Phantom of the Opera

    ★★★

  • For Whom the Bell Tolls

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★½

  • Cat People

    ★★★½

  • In Which We Serve

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • Mrs. Miniver

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Suspicion

    ★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★½

  • Here Comes Mr. Jordan

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Of Mice and Men

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Ninotchka

    ★★★★

  • The Arsenal Stadium Mystery

    ★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Goodbye, Mr. Chips

    ★★★★

  • Pygmalion

    ★★★★½

  • You Can't Take It with You

    ★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★½

  • Nothing Sacred

    ★★★½

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • Heidi

    ★★★

  • A Day at the Races

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★★

  • Captains Courageous

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Way Out West

    ★★★★

  • Lost Horizon

    ★★★★

  • The Last of the Mohicans

    ★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★½

  • Things to Come

    ★★★½

  • Captain Blood

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★