• Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★

    SCOTT PILGRIM VS. THE WORLD (12)
    D: Edgar Wright
    Universal/Big Talk (Marc Platt, Nira Park, Eric Gitter & Edgar Wright)
    US/UK/Japan 2010
    112 mins

    Science Fiction/Comedy

    W: Edgar Wright & Michael Bacall [based on the comic books created by Bryan Lee O'Malley]
    DP: Bill Pope
    Ed: Jonathan Amos & Paul Machliss
    Mus: Nigel Godrich

    Michael Cera (Scott Pilgrim), Mary Elizabeth Winstead (Ramona Flowers), Kieran Culkin (Wallace Wells), Ellen Wong (Knives Chau), Alison Pill (Kim Pine), Anna Kendrick (Stacey Pilgrim)

    I just don't get…

  • The Other Guys

    The Other Guys

    ★★½

    THE OTHER GUYS (12)
    D: Adam McKay
    Sony/Columbia (Adam McKay, Will Ferrell, Jimmy Miller & Patrick Crowley)
    US 2010
    107 mins

    Comedy/Crime

    W: Adam McKay & Chris Henchy
    DP: Oliver Wood
    Ed: Brent White
    Mus: Jon Brion

    Will Ferrell (Det. Allen Gamble), Mark Wahlberg (Det. Terry Holtz), Eva Mendes (Dr. Sheila Ramos Gamble), Michael Keaton (Capt. Gene Mauch), Steve Coogan (Dr. David Ershon), Samuel L. Jackson (Det. P.K. Highsmith), Dwayne Johnson (Det. Christopher Danson)

    The Other Guys is a parody of buddy…

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    THE GREAT GATSBY (PG)
    D: Jack Clayton
    Paramount/Newdon (David Merrick)
    US 🇺🇸 1974
    146 mins

    Drama/Romance

    W: Francis Ford Coppola [based on the novel by F. Scott Fitzgerald]
    DP: Douglas Slocombe
    Ed: Tom Priestley
    PD: John Box
    Cos: Theoni V. Aldredge

    Robert Redford (Jay Gatsby), Mia Farrow (Daisy Buchanan), Bruce Dern (Tom Buchanan), Sam Waterston (Nick Carraway), Karen Black (Myrtle Wilson), Scott Wilson (George Wilson), Lois Chiles (Jordan Baker)

    **SPOILERS**
    Based on one of the literary classics of the 20th…

  • Cars 2

    Cars 2

    ★★½

    CARS 2 (U)
    D: John Lasseter
    Disney/Pixar (Denise Ream)
    US 🇺🇸 2011
    106 mins

    Animated 

    W: Ben Queen [based on characters created by John Lasseter, Joe Ranft, Dan Fogelman, Kiel Murray, Phil Lorin & Jorgen Klubien]
    Mus: Michael Giacchino

    voices of: Owen Wilson (Lightning McQueen), Larry the Cable Guy (Mater), Michael Caine (Finn McMissile), Emily Mortimer (Holley Shiftwell), John Turturro (Francesco Bernoulli), Eddie Izzard (Sir Miles Axlerod)

    A sequel to the 2006 film that takes a very different road to the…

  • High-Rise

    High-Rise

    ★★½

    HIGH-RISE (18)
    D: Ben Wheatley
    StudioCanal/Recorded Picture Company/Film4/BFI/Northern Ireland Screen/Ingenious Media (Jeremy Thomas)
    UK 🇬🇧 2015
    119 mins

    Science Fiction

    W: Amy Jump [based on the novel by J.G. Ballard]
    DP: Laurie Rose
    Ed: Amy Jump & Ben Wheatley
    Mus: Clint Mansell

    Tom Hiddleston (Laing), Jeremy Irons (Royal), Sienna Miller (Charlotte), Luke Evans (Wilder), Elisabeth Moss (Helen), Keeley Hawes (Ann)

    High-Rise is not a film that I enjoyed watching, but I'll admit that I would like to read the novel that…

  • An Affair to Remember

    An Affair to Remember

    ★★★★

    AN AFFAIR TO REMEMBER (U)
    D: Leo McCarey
    20th Century Fox (Leo McCarey & Jerry Wald)
    US 🇺🇸 1957
    115 mins

    Romance/Comedy/Drama

    W: Leo McCarey, Delmer Daves & Donald Ogden Stewart [based on the 1939 screenplay "Love Affair" by Delmer Daves, Donald Ogden Stewart, Leo McCarey & Mildred Cram]
    DP: Milton Krasner
    Ed: James B. Clark
    Mus: Hugo Friedhofer
    PD: Jack Martin Smith & Lyle Wheeler
    Cos: Charles LeMaire

    Cary Grant (Nicolo Ferrante), Deborah Kerr (Terry McKay), Richard Denning (Kenneth Bradley), Neva Patterson (Lois…

  • 7500

    7500

    ★★★

    7500 (15)
    D: Patrick Vollrath
    Amazon/MMC/Augenschein Filmproduktion/FilmNation/Endeavor Content (Maximilian Leo & Jonas Katzenstein)
    Austria/Germany/US 🇦🇹🇩🇪🇺🇸 2019
    92 mins

    Thriller

    W: Patrick Vollrath
    DP: Sebastian Thaler
    Ed: Hansjörg Weißbrich

    Joseph Gordon-Levitt (Tobias Ellis), Omid Memar (Vedat), Murathan Muslu (Kenan), Aylin Tezel (Gökce), Aurélie Thépaut (Nathalie)

    Bypassing cinema screens and arriving on Amazon's streaming service for home viewing in 2020, it cannot be denied that this airborne thriller is direct-to-video stuff, despite it being reasonably entertaining and incredibly well made within the confines…

  • The Selfish Giant

    The Selfish Giant

    ★★★

    THE SELFISH GIANT (15)
    D: Clio Barnard
    IFC/Pigment (Tracy O'Riordan)
    UK 🇬🇧 2013
    91 mins

    Drama

    W: Clio Barnard [based on the short story by Oscar Wilde]
    DP: Mike Eley
    Ed: Nick Fenton
    Mus: Harry Escott

    Conner Chapman (Arbor), Shaun Thomas (Swifty), Sean Gilder (Kitty), Lorraine Ashbourne (Mary), Ian Burfield (Mick), Ralph Ineson (Johnny)

    "It's grim up north" is the general message of this depressing drama that feels like an updated version of Kes for 21st century Britain.
    Set in…

  • Ghost Ship

    Ghost Ship

    ★★

    GHOST SHIP (15)
    D: Steve Beck
    Warner Bros/Village Roadshow/Dark Castle/NPV (Joel Silver, Robert Zemeckis & Susan Levin)
    US/Australia 🇺🇸🇦🇺 2002
    90 mins

    Horror

    W: Mark Hanlon & John Pogue
    DP: Gale Tattersall
    Ed: Roger Barton
    Mus: John Frizzell

    Gabriel Byrne (Sean Murphy), Julianna Margulies (Maureen Epps), Ron Eldard (Dodge), Desmond Harrington (Jack Ferriman), Isaiah Washington (Greer)

    This 2002 horror movie takes a regular haunted house premise and relocates it to a stricken sea vessel.
    I'll have to admit that the opening scene…

  • 45 Years

    45 Years

    ★★★

    45 YEARS (15)
    D: Andrew Haigh
    Artificial Eye/Film4/BFI/Creative England (Tristan Goligher)
    UK 🇬🇧 2015
    95 mins

    Drama

    W: Andrew Haigh [based on the short story "In Another Country" by David Constantine]
    DP: Lol Crawley
    Ed: Jonathan Alberts

    Charlotte Rampling (Kate Mercer), Tom Courtenay (Geoff Mercer), Geraldine James (Lena), Dolly Wells (Charlotte), David Sibley (George)

    There are some films which I truly believe would work much better as stage plays and 45 Years is one of them, despite the excellent performances…

  • Fifty Shades Freed

    Fifty Shades Freed

    ½

    FIFTY SHADES FREED (18)
    D: James Foley
    Universal/Perfect World/Trigger Street (Michael DeLuca, E.L. James, Dana Brunetti & Marcus Viscidi)
    USA 🇺🇸 2018
    110 mins

    "Romance"

    W: Niall Leonard [based on the insipid trash masquerading as a novel by E.L. James]
    DP: John Schwartzman
    Ed: Richard Francis-Bruce & Debra Neil-Fisher
    Mus: Danny Elfman

    Dakota Johnson (Anastasia Steele), Jamie Dornan (Christian Grey), Eric Johnson (Jack Hyde), Eloise Mumford (Kate Kavanagh), Luke Grimes (Elliot Grey), Rita Ora (Mia Grey)

    The insipid trash continues with this…

  • Gods and Monsters

    Gods and Monsters

    ★★★½

    GODS & MONSTERS (15)
    D: Bill Condon
    Lionsgate/Showtime/Regent/BBC (Paul Colichman, Gregg Fienberg & Mark R. Harris)
    UK/US 🇬🇧🇺🇸 1998
    105 mins

    Biopic/Drama

    W: Bill Condon [based on the book "Father Of Frankenstein" by Christopher Bram]
    DP: Stephen M. Katz
    Ed: Virginia Katz
    Mus: Carter Burwell

    Ian McKellen (James Whale), Brendan Fraser (Clayton Boone), Lynn Redgrave (Hanna), Lolita Davidovich (Betty), David Dukes (David Lewis), Kevin J. O'Connor (Harry)

    Gods & Monsters is a biopic that focuses on Frankenstein director James Whale's final days leading…