Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
ERASED

ERASED

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shall We Dance?

Shall We Dance?

2004
×
★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Four to Dinner

Four to Dinner

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read prior review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry