• The Pursuit of Happyness

    The Pursuit of Happyness

    ★★★½

    Im not what happened to me, I am what I chose to become

    I liked it, I didn’t love it

    the one and only

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A heart’s a heavy burden

    I LOVED EVERY SINGLE SECOND OF THIS MOVIE OH MY FUCKIN GOD
    I fell in love with every single character. Every single frame. Every dialogue and joke. Every part of the story. Every song.
    This is a movie where you can actually see how much love was put into it, it is crafted and executed immaculately.
    I loved how Sophie becomes accustomed to being an old lady like nothing has happened and makes statements about…

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★½

    trigger warning: jared leto

    You become this.. strange breed. A life-form that loves to fantasize about its own demise

    Its a 3.9 for me. I can’t put my finger on what is missing but i enjoyed it. Angelina jolie really stole the show and was so interesting to watch.

  • The Game

    The Game

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Don’t let her get away

    omg. I’ve seen so many different reviews, but i gotta say that i loved it. I actually cried when he found out that his brother wasn’t dead, maybe it’s because im emotional today idk.
    Its so captivating, you really don’t know who to trust. I couldn’t take my eyes off the movie and lately i was not able to do that. Michael Douglas was truly outstanding, you could watch him slowly loose his self while trying not to.
    I really enjoyed it.

  • ERASED

    ERASED

    ★★★½

    You know i will log every single form of media that is available here.
    I’m not someone who voluntarily choses anime and my bf convinced me to watch this one. I actually enjoyed it. I liked the characters and how the story develops, but i did correctly guess who was the murder, within a couple episodes for it to end, idk if everyone did or not, but i saw it coming.
     Anyways, i encourage you to watch it even if you are not that into anime, its great and its 12 episodes of 20 minutes so its a fast watch

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ½

    This is my second time trying to watch it and i just can’t
    the never ending list

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Funny, it doesn’t feel like a curse, it feels like a promise. So this is my vow: all gods will die

    I liked it, it’s not my favorite marvel movie but i did enjoy it.
    Christian Bale of course was my favorite part of it, his acting always blows my mind away. I wish we had more screen time of him killing gods tho
    I really liked the scene where thor gives powers to the kids, I wasn’t expecting it.…

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

    I wont deny that it had its plot holes BUT i enjoyed the vibes and i loved rey✨✨and her beautiful accent🥰

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Everything we feel, we have to put into words. Sometimes, i just want to feel things

    Frances ha written by a man and a man only.
    I was very conflicted when i finished it, i didn’t know whether i liked it or I didn’t. But as soon as i started thinking about it i began to unsee its “deep” meaning.
    I know that every person is unique, as well as their relationships, but you are telling me that this woman…

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    J- “Nice is good”

    I think i would be just like Joel, choose to forget but regret it in the process. There has to be something to hold on to, something to learn from, if not, the movie argues that we will go back. It seems like destiny is a part of it. I don’t know how to feel about that, like we are always supposed to find that person, that memory. How to feel about reencountering someone who you…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

    You know you have fucked up when Obi Wan screams at you like that.
    Ok, so why do i prefer this trilogy? Simply because of character arcs, Luke has not even a single layer compared to Anakin or Obi Wan, i can maybe accept Han Solo but still, their stories are so much more appealing and interesting. I really enjoyed how everything starts to connect, im glad i watched it in the released order.
    The first shot of Darth Vader…

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones