Sort by

Mimi has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Read the review Edit this entry  
28
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★½
Edit this entry  
01
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Edit this entry