Mimi has written 20 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★★

    rare and unspeakably beautiful. best theater scenes of any movie in existence

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    whichever arkham employee put riddler and joker in adjacent cells is out of their fucking mind

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    gays, gore & galvanized steel what’s not to loveeeee

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    the perfect blizzard watch🥰

  • The Frontiers Are My Prison

    The Frontiers Are My Prison

    ★★★★★

    fresh, dark and deeply empathetic…the haunting debut of a young visionary (i’m not even biased) love love love

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    yes i watched lotr for the first time yes my life is changed








    dumbledore could NEVER

  • Ghostbusters II

    Ghostbusters II

    ★★★★★

    all the stars for rick moranis ❤️

  • Stoker

    Stoker

    ★★★★★

    fucking captivating. a relatively simple and somewhat predictable story but the editing and music are beyond genius

  • Logan

    Logan

    ★★★★★

    can’t stop won’t stop thinking about this movie. i’m unwell

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

    by far the most radical prequel ever. everything comforting about twin peaks is stripped away through laura’s lens; what’s left is the full spiraling nightmare of abuse. this is an exercise in purest empathy, and the credit goes to queen sheryl lee 💌 the final shot must be the most cathartic thing i’ve ever seen

  • Mommy

    Mommy

    ★★★★★

    the last 40 min of this…. i’m speechless

    embarrassed that i thought this was going to be the french-canadian we need to talk about kevin when instead it rivals the beautiful and HEARTBREAKING complexity of shoplifters and the florida project, facing down the toughest questions of love and motherhood. cannot stop thinking about the dream sequence & the final shots, perfect perfect filmmaking

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    better upon rewatch (w subtitles!!!). truly just the horniest, most bizarre lil story ever