Sort by

minick has logged 338 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
07
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Edit this entry  
06
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Edit this entry  
06
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
Edit this entry  
22
Night Moves

Night Moves

2013
×
Edit this entry  
21
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
Edit this entry  
21
Young Adult

Young Adult

2011
×
Edit this entry  
21
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
Read prior review Edit this entry  
20
Home Again

Home Again

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
Edit this entry  
19
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
02
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
Edit this entry  
01
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Edit this entry  
01
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
Edit this entry  
29
Destroyer

Destroyer

2018
×
Edit this entry  
28
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
Edit this entry  
25
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★½
Edit this entry