Rory has logged 627 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sanctum

Sanctum

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Compliance

Compliance

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Counselor

The Counselor

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
16
A Grandpa for Christmas

A Grandpa for Christmas

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ward

The Ward

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
Read the review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry