Rory has logged 71 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lesbian Vampire Killers

Lesbian Vampire Killers

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Epic

Epic

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Burger

Good Burger

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
A Few Best Men

A Few Best Men

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lighthouse

Lighthouse

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stick It

Stick It

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fantastic Fear of Everything

A Fantastic Fear of Everything

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rio

Rio

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Brown

Harry Brown

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What Just Happened

What Just Happened

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chain Letter

Chain Letter

2010
×
½
Read the review Edit this entry