Sort by

Min has logged 126 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
The High Note

The High Note

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
Devs

Devs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★½
Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry